E Sohbet

E Sohbet

YILDIZ FALLARINDAN BİR GERÇEKLİKTİR CANOM.NET SOHBETTE CHAT

 1.BÖLÜM: MASKELİ SURETLERLE SMOKİNLİ SOHBET

E Sohbet Çağımızdaki birçok paradokstan biri de, insanların birbirleriyle iletişim kurmakta giderek daha çok zorlandıkları. Günümüz teknolojisinde birkaç saat hatta birkaç saniye içinde dünyanın bir ucunda neler olup bitiyor hemen öğrenebiliyoruz. Haber kanalları dinleyici kitlelerinin yeğlediği rengin tonlarına göre dünyada neler olup bittiğine dair güncel olayları servis ediyorlar. Ancak teknolojik araçları yaygın kullanmamız bizim iletişim ağımızdan-sosyal ilişkilerimizden gitgide uzaklaşmamızı sağlamakla kalmıyor giderek içine kapanık koyu bir yalnızlıkla baş başa bırakıyor, yanımızdakilerle 3-5 kelimeyi aşmayan sohbetlerde bulunmamızı sağlıyor.

İçimizden geldiği gibi, duygusal bağlarımızın varlığını gösteren sözlerin, jestlerin eksikliğine maruz kalıyoruz. Eş-dost-yakın arkadaş-aile atmosferinde görmeye alışkın olduğumuz spontane espriler, random gülüşler tablosundan mahrum kalıyoruz insanlarla temasımızı kesip teknolojik araçları kullanmaya meylettiğimiz için. Kendimize veya başkalarına ait iletişim eksikliği; bir şeyleri ifade etme-bir fiili gerçekleştirme babındaki zihinsel karmaşanın sebep olduğu, öz güven eksikliğinin mahsulüdür. Reel chat dahi yapamaz hale geliyoruz, teknolojik araçlar vasıtasıyla like, takip, emoji ifadeleriyle paylaşımlar gerçekleştiriyoruz. Ne hissettiğimizin bir önemi kalmıyor, ne düşündüğümüzü ifade edemez hale geliyoruz.

Teknolojik araçlar vasıtasıyla kim olduğunu bilmediğimiz-emin olmadığımız maskeli suretlerle, (kendini gösterdiği gibi centilmen olduğunu düşünerek, beyefendiymiş-hanımefendiymiş gibi varsayarak) smokinli sohbetler gerçekleştiriyoruz emojiler kanalıyla. Pek çok chat kanallarında da maskeli suretlerle smokinli sohbetlere girişip daha sonra bu maskelerin ardındaki gerçek yüzü görebiliyor, smokinli edalı sohbet gerçekleştirenin dilindeki yapaylığa tanık oluyoruz-içimiz acıyor. Canom.Net sohbet chat kanalında görülen yüzler maskesiz orjinaldir, sohbet ettikleriniz; smokin giyinmiş, frak takmış beyefendi görünümlüler, tuvalet-abiye giyinmiş hanımefendi edalılar değil, elle tutulur-gözle görülür gerçeklikle halkın içinden kopan gerçek beyefendi ve hanım efendiler dir.

2.BÖLÜM: YILDIZ FALINDA BİR DİLEK

Ünlü filozof Diyojen’e sorarlar: “Bir adamın aklının derecesini nasıl anlarsın?”

Cevabı tereddütsüz ve basittir:  “Konuşmasından…” der.

Akabinde kurnazca tekrar sorarlar:  “Ya hiç konuşmazsa…”

Cevabı yine tereddütsüz ve zekicedir:  “O kadar akıllısına, şimdiye kadar hiç rastlamadım.”

Tarihten bu yana derdimizi dile getirmek, meramımızı anlatmak ,ne hissettiğimizi-ne düşündüğümüzü söylemek için hep chat yapmaya ihtiyaç duyarız. Ancak ne konuştuğumuz- nasıl konuştuğumuz; eğitimimizle, düşünce biçimimizle, yetişme çevremizle, yetiştiğimiz kültürel ortamla yakından ilişkili olduğundan hepimiz her zaman chat kanallarındaki bağlantımızda istediğimiz sonucu alamayabiliyoruz.

Örneğin Japonca “Şinrinyoku” kelimesinin Türkçe’ de ki karşılığı “Ormana girip ağaç ve bitki örtüsünün kokusuyla çevrelenip manevi huzur ve ruhsal tazelenmeye ulaşmak” tır. Sanki başka bir dilden başka bir ülke insanıyla chat yapıyormuşuz gibi hissederiz kendimizi. “Dilimizin sınırı dünyamızın sınırıdır” der Ludwig Wittgenstein. Aynı zamanda akıl sınırımızın da sathıdır dilimizin sınırı ve pek tabii edep safımızın da çizgisidir. Chat yaparken sarf ettiğimiz kelimeler edebimizi n ve aklımızın sınırlarını bariz deşifre eder.

Muhyiddin İbn’ül Arabi, kelimenin ‘yara açan’ anlamına geldiğini söyler. O nedenle incitmemesi için kelime seçimlerimizi ölçülü bir ihtimamla yapmalı, chat yaptığımız insana transfer etmek için yollar bulmalı, farklı şekilde ifade etmenin metotlarını bulmalıyız. Chat kanallarında söz ağızdan kontrolsüz ce ölçüsüz ce çıkıyorsa yara açar, ancak kalpten geliyorsa ruha nüfus eder. Herkesin yıldız falında bir dileği; söylediklerinin anlaşıldığı, itibar gördüğü, seviyesiz bir üslubun kendisine yöneltilmediği, incinmeden sohbet edebildiği bir chat kanalının olmasıdır. Canom.Net Sohbet kanalımız yıldızlardan tutulan bir dileğin gerçekliğidir. Mevlana Hazretleri’nin buyurdukları gibi ‘’kalp ne hissederse dilden o dökülür’’ düsturuna sadık sohbette bulunulabilen yapaylıktan münezzeh samimiyet posteridir Canom.Net chat kanalımız.

             3.BÖLÜM: YILDIZ FALLARINDAN BİR GERÇEKLİKTİR CANOM.NET SOHBETTE CHAT

“Konuşmak, insanın aklını kullanma sanatıdır”  der Platon. Akıllı insanlar doğru konuşurlar. Doğru konuşmak: en uygun sözcüklerle, en doğru tonda ve tarzda karşı tarafa aktarabilmekle mümkündür. Buda, acıyı aşmanın 8 katlı asil yolu reçetesinde, birbirinden ayrılamayan yollardan biri olarak ‘‘doğru konuşma’’ yı tavsiye etmiştir. Dürüstlük; sözlerimizde, konuşmalarımızda doğruluk, içtenlik, sevecenlikten ayrılmamak, yalan söylememektir. Ancak bu, ‘’aşırı doğrucu’’luk veya karşımızdakini rencide edecek sınırda olursa incelikten yoksun bir potaya girer.

Buda “dürüst olmayan kişinin tıpkı bir öküzün ardından arabayı çekmesi gibi ıstırabı ve acıyı da çekeceğini” söyler. Doğru konuşmak dürüstlüğün altın tacıdır. Dürüstlükse gönüller kazanmanın yolunda giyilen ipek gömlektir. Pisagor “Ya susmalı ya da susmaktan daha kıymetli bir şey söylemeli” diyor. Tenkit eden değil hoş gören, bölücü değil gönüller birleştiren, kırıcı değil yapıcı kelimeler edilen, sükunetin değerinin bilindiği kelimelerin ölçülü-seviyeli-doğru seçildiği bir üslubun içinde chat kanalı düşlediysen yıldızlardan tuttuğun falının gerçekleştiğini de bilmelisin Canom.Net Ücretsiz Chat kanalında. Ya susulur ya da susmaktan daha kıymetli hikmetli-edepli söz söylenir, kalplere inilir, ruhlara seslenilir, dostluğun muhabbeti sonsuza uzanan sevgi sarmaşığı olur Canom.Net chat kanalımızın çınar ağacının gölgesinde.

Yazar: admin

Görüntüleme: 520 defa

Kategori: Sohbet

Yayınlanma Tarihi: 13 Kasım 2023

Cevap bırakın